Modna atrakcja, pojawiająca się coraz częściej na weselach to barek z drinkami. Drink bar na wesele można wynająć lub zorganizować samemu. Czy warto?

Byłam na kilku weselach, na których serwowano drinki i na swoim przyjęciu weselnym – które w sumie nie do końca było weselem, ale imprezą dla przyjaciół – także miałam drinki. Nie mogło być zresztą inaczej :)

Moim zdaniem to jedna z tych atrakcji weselnych, na które warto wydać pieniądze i o których warto pomyśleć. Kiedyś na weselu musiało być przede wszystkim dużo wódki, dla niepijących czystej stawiano butelki wina, a teraz zauważam, że coraz więcej jest osób, które zamiast wódki chętnie napiją się na weselu kolorowego drinka. Przynajmniej na weselach, na których byłam drink bar zawsze cieszył się dużym powodzeniem.

Ponieważ czasem piszą do mnie czytelniczki (zadziwiające, że nigdy mężczyźni, zawsze kobiety;)) z pytaniem jak urządzić taki drink bar na wesele, czy trzeba wynająć barmana czy można to jakoś zorganizować samemu, pomyślałam, że napiszę kilka słów o tym, jak ja dobrałam drinki na swoje wesele i jakie są w ogóle możliwości jeśli chodzi o taką atrakcję.

Drink bar na wesele – jak to zorganizować?

Możliwości jest kilka:

  • barman na wesele – wynajęty człowiek „z zewnątrz”, który przyjeżdża z całym sprzętem – nie tylko ze swoimi shakerami, ale też z samym mobilnym barem i ze szkłem, które wypożycza. Z barmanem możesz ustalić listę drinków – na ogół on sam zaproponuje Ci listę takich drinków, które sprawdzają się na weselach, czasem ta lista może być dostępna w formie zabawnej karty, a drinki mogą nazywać się nietypowo – np. „Oddech teściowej” czy „Fantazja Grzesia” – jeśli pan młody ma właśnie tak na imię. O tym, jak pracuje barman na wesele możesz przeczytać w wywiadzie z jednym z nich. Dodam tylko, że barmani często poza samym serwowaniem drinków oferują także pokazy sztuki barmańskiej. To oczywiście dodatkowo płatna usługa, za samą obsługę barmańską zapłacimy średnio od kilkuset do ok. 2 tysięcy złotych. Cena nie zawiera alkoholu i innych składników.
  • barman z sali weselnej – w niektórych salach weselnych jest bar, za którym może stanąć współpracująca z salą ekipa – jeden lub kilku barmanów. Nie wiem, czy to dodatkowo płatna atrakcja czy jest już w cenie sali, przypuszczam, że różnie to bywa rozwiązane w różnych salach. Ale to fajna opcja, bo taki barman jest na swoim terenie, nie musi niczego ze sobą zabierać, jego współpraca z resztą obsługi sali jest łatwiejsza niż w przypadku dodatkowego baru. No i nie ma takiego problemu, że barek nie zmieści się na sali – widziałam już takie przypadki, że sala była dość mała i barek upchnięty był gdzieś w kącie, a dostęp do niego był utrudniony.
  • stół, na którym będą alkohole i przepisy na drinki do samodzielnego wykonania przez gości. Może się wydawać, że to zły pomysł, ale byłam na weselu, gdzie to się sprawdziło. Wprawdzie było to małe jak na polskie standardy przyjęcie, bo ok. 40 osób, ale goście chętnie podchodzili i sami robili drinki z przygotowanych alkoholi i soków. Przepisy na drinki były na stole w ramkach na zdjęcia i wszyscy świetnie sobie poradzili z przygotowaniem drinków. To najtańsza opcja, bo płacisz tylko za alkohol i soki, a stół z drinkami wygląda jak popularny wiejski stół, z którego też przecież każdy musi sobie sam nakładać :)

 

Jak wybrać drinki na wesele?

Niezależnie od tego, którą z tych opcji wybierzesz, zwykle masz wpływ na to, jakie drinki będą serwowane na Twoim weselu. Jeśli wynajmujesz barmana, radzę zacząć od wysłuchania jego propozycji – na ogół z doświadczenia będzie umiał coś sensownego podpowiedzieć.

Ja na swoją imprezę poślubną wybierałam drinki kierując się kilkoma wskazówkami:

  • drinków nie może być za dużo. Im dłuższa karta i więcej propozycji, tym gościom trudniej się zdecydować. Najlepiej postawić na 5-7 drinków, to w zupełności wystarczy.
  • drinki najczęściej piją kobiety, a one lubią słodkie, egzotyczne i niezbyt mocne drinki. Dlatego zdecydowałam się głównie na takie, choć trzeba pamiętać też o jakichś propozycjach dla panów. Ja wybrałam coś prostego dla mężczyzn – gin z tonikiem, ale muszę powiedzieć, że po prostu znam gust moich przyjaciół, bo wielokrotnie pili drinki u mnie w domu i po prostu wiedziałam, co może im smakować. Dobrym wyborem dla panów będzie też jakiś drink z whisky, np. Whisky Up czy Whisky Sour. Jeśli chodzi o panie, polecam na przykład Pina Coladę czy Swimming Pool.
  • dobrze jest wybrać do karty z drinkami też coś znanego. Oczywistym wyborem wydaje się być mojito, bo to znają wszyscy, ale… może się okazać, że tym wyborem trochę strzelimy sobie w kolano. Byłam kiedyś na weselu, na którym były trzy osoby za barem i do baru była ciągle kolejka, bo wszyscy chcieli mojito, a je się mega długo robi. Jedna z barmanek tylko stała i kruszyła lód przez długi czas ręczną kruszarką. Tak więc warto to przemyśleć, zwłaszcza jeśli wybieracie trzecią opcję, czyli samodzielne przygotowanie drinków przez gości – wtedy mojito zdecydowanie odradzam. Ze znanych i znacznie łatwiejszych i szybszych w przygotowaniu drinków polecam Tequila Sunrise, Cosmopolitan oraz Sex on the beach. Nie znam chyba nikogo kto nie lubiłby tych drinków.
  • Jeszcze jedna rzecz, o której warto pamiętać komponując kartę drinków to wybór kilku takich propozycji, żeby wykorzystać różne alkohole, ale znowu nie do każdego inny. Dobrze jest wybrać jakieś drinki z wódki, rumu, ginu, tequili, ale jeśli jeszcze zdecydujemy się na dołożenie tu likieru miętowego, Amaretto, Jagermeistra czy Campari to może się okazać, że lista składników będzie nas sporo kosztować.

Listy drinków – to może Ci się przydać

Na zakończenie kilka list z zestawami drinków, które być może przydadzą Ci się przy układaniu swojej listy drinków na wesele.

Klasyczne drinki znane z barów – top 15

Drinki na wieczór panieński – lista

10 prostych drinków z ginu

10 prostych drinków z rumu

20 prostych drinków z wódki

A jakie są Wasze doświadczenia dotyczące drink baru na weselu? Mieliście barmana na swoim, polecacie? A może wręcz przeciwnie – barek się nie sprawdził i nie cieszył zainteresowaniem? Dajcie znać w komentarzach!