Czy każdy może pracować jako weselny barman? Jak wygląda obsługa wesela na 100 osób i co najchętniej piją na weselach Polacy? Na pytania o obsługę barmańską wesela odpowiada Paweł Wajda z www.imprezazbarmanem.pl.

1. Od jak dawna pracujesz jako barman weselny  i jak dużo wesel masz na swoim koncie?

Firmę prowadzę od 3 lat, na koncie mam już kilkadziesiąt wesel (nigdy nie liczyłem), wesela zdarzały się na terenie całego kraju, bardzo lubię wyzwania, dlatego często wybieram  oddalone miejsca obsługi.

2. Jak duże wesela zwykle obsługujesz? Ilu gości może obsłużyć jeden barman, a kiedy potrzebna jest pomoc drugiej osoby?

Zazwyczaj są to wesela około 100-150 osobowe, jeden sprawny barman może obsłużyć do 130-140 osób, drugi barman jest potrzebny w pierwszych godzinach przyjęcia kiedy rozpoczyna się „weselny młyn” , w czasie którego wydajemy największe ilości drinków, często w czasie jednej godziny nawet około 70-80 sztuk.

3. Opowiedz o tym, jak działacie. Zamawiam usługi barmańskie na wesele – i co dostaję? Ile kosztuje obsługa wesela na 100 osób? Czy muszę sama kupić składniki, zapewnić szkło itp.?

Działamy kompleksowo, obsługujemy wesela na terenie całego kraju, przywozimy wszystko włącznie z barem, kostkarkami, szkłem , kruszarkami, akcesoriami barmańskimi, oraz produktami spożywczymi.  Zamawiającemu,  który mieszka w mniejszej miejscowości trudno byłoby dostarczyć  niektóre produkty, więc tak jest łatwiej i wygodniej. Nie ma bezpośredniego cennika obsługi przyjęć weselnych, każde przyjęcie wyceniamy w indywidualny sposób, w zależności od miejsca obsługi, liczby gości, potrzeb klienta.

debica3_Fotor

4. Czy usługi barmana można zamówić tylko na wesele, gdzie jest specjalnie wydzielone miejsce na sali, czy macie swój mobilny bar?

Obsługujemy różnego rodzaju przyjęcia okolicznościowe: od wesel po imprezy firmowe, 18-nastki, promocje produktów, wieczory panieńskie i kawalerskie. Zazwyczaj staramy rozkładać się z barem w widocznym miejscu, żeby mieć wgląd bezpośrednio na gości, ale w takim miejscu, aby nikomu nie wadzić, oraz tak, żeby każdy mógł spokojnie podejść do baru. Jak już wcześniej wspomniałem przywozimy wszystko łącznie z barem, który dowolnie dekorujemy dostosowując go do stylizacji sali weselnej i oczekiwań  Państwa Młodych.

5. Do której godziny barman jest na weselu? Czy zdarza Wam się być do samego rana i czy wtedy jest jeszcze zapotrzebowanie na drinki?

Zazwyczaj obsługujemy od początku przyjęcia, wtedy wydajemy głównie drinki typu aperitif na wzmocnienie apetytu gości przed obiadem (wiadomo zawsze goście się denerwują przed przyjęciem, czasem nawet już „po wszystkim” trudno im coś przełknąć,  zanim ochłoną po tak dużym wydarzeniu, jakim jest ślub w życiu człowieka). Obsługa zazwyczaj kończy się wraz z końcem przyjęcia, często jestem na nogach 24h, ponieważ bardzo długo trwa przygotowanie wszystkiego na przyjęcie, a obsługa zazwyczaj trwa ponad 12 godzin, ale dzięki miłym gościom i częstych rozmowach przy barze jest to miło spędzony czas ;).

gala-slubna-05

6. Jakie drinki najczęściej serwujecie – czy to z góry ustalone menu, czy goście mogą zamawiać co chcą?

Kartę menu wcześniej ustalamy z zamawiającym, jednak nie jest ona „sztywna”. W karcie znajduje się od 15 do 20 drinków, ale robimy także to, na co goście mają ochotę.

7. Jaką ilość drinków sporządzacie przeciętnie podczas wesela – powiedzmy dla 100 osób?

Niestety nie ma reguły jeżeli  idzie o ilość wydanych drinków; zazwyczaj na przyjęciu dla 100 osób wydajemy od 250 do 400 drinków.

8. Jakie alkohole kupujecie do weselnych drinków – czy to są zawsze znane marki, czy korzystacie z tańszych zamienników?

Staramy się pracować na składnikach najwyższej jakości, jeżeli chodzi o alkohole to dobieramy je w taki sposób, aby były jak najlepszej jakości w stosunku do funduszy zamawiającego.  Staram się przekonać  zamawiających,  aby nie oszczędzali na alkoholach, ponieważ większość tańszych marek  różni się i smakiem i aromatem od markowych produktów.

9. Czy istnieje drink, który cieszy się największą popularnością  na weselach?

Jeżeli chodzi o najpopularniejszy drink na weselach  to zdecydowanie jest to Mojito (mohito) – każdy je zna. Staram się proponować  różne wariacje ze składnikami tego drinka: min. mojito pomarańczowe z dodatkiem mięty i melisy, arbuzowe itp. Popularne także są Sex on the beach, Pinacolada itp. Lubię wprowadzać nowinki w ubogie, sztywne kanony kart drinków w Polsce.

10. Jak oceniasz znajomość tematu drinków wśród Polaków? Wiemy, co pijemy i co chcemy wypić, czy drinki to ciągle egzotyka, ciekawostka?

Niestety jak wcześniej zaznaczyłem polskie bary i restauracje są bardzo słabo rozwinięte pod względem drinków, a wiedza barmanów na temat miksologii jest uboga, często prawidłowe przyrządzenie mojito jest dla barmana trudnością.

11. Czy jest jakiś drink stawiający na nogi, który można podać jeszcze w trakcie wesela – coś dla zbyt dobrze bawiącego się wujka ;)?

No cóż „zmęczonym wujkom” serwujemy drinki mocno ziołowe, często na bazie wermutów.

fot-9

12. Chciałabym mieć drinki na weselu, ale nie stać mnie na wynajęcie barmana. Czy nie wystarczyłby stolik z alkoholami, do samodzielnego przygotowania drinków? Spotkałeś się kiedyś z takim rozwiązaniem? Jeśli tak – jak to się sprawdziło?

Jest to jakieś rozwiązanie, spotkałem się także z taką formą atrakcji. Jednak znając wiedzę Polaków na temat drinków, oraz to że każdy jednak trochę się wstydzi by podejść i zrobić drinka „bo coś może nie wyjść” woli przesiedzieć i korzystać jedynie z tego, co znajdziemy na stołach. Trudno jest też robić drinka bez odpowiedniego sprzętu, a często domy weselne oraz sale, na których przyjęcia są organizowane nie są w stanie zapewnić kostkarek itd.

13. Czy w Waszej branży są jakieś mody, trendy? Jeśli chodzi o drinki, dekoracje, owoce, albo wymagania klientów? Czy coś zmienia się na przestrzeni lat, czy barman na weselach dzisiaj działa tak samo jak barman 5 lat temu?

Trendy oczywiście są, zmieniają się z każdym sezonem weselnym, osobiście staram się wprowadzać wieczorki tematyczne.

Często na przyjęciach robimy wieczór hawajski i góralski, w trakcie którego  szybko zmieniamy menu, wystrój baru, nasze ubrania, dogadujemy się z zespołem lub dj-em i zmieniamy styl wesela. Zazwyczaj  wieczór hawajski ma miejsce przed oczepinami.  Muzyka wprowadza w odpowiedni nastrój, goście dostają girlandy kwiatowe, a w barze serwowane są egzotyczne drinki.

 17772_493433907407723_1651550425_n

14. Czy obsługiwaliście wesela w różnych częściach Polski – a jeśli tak, czy są jakieś różnice między weselem w centralnej Polsce i np. na południu?

Zdarzało się mi obsługiwać wesela w różnych częściach kraju,  trudno dostrzec jakieś zmiany w gustach gości, zazwyczaj różnice widoczne  są jedynie w kwestii organizacji przyjęć (godziny rozpoczęcia  i zakończenia, tradycje weselne).

15. Czy barmani są potrzebni tylko na weselach? A może zdarzyło Wam się obsługiwać jakąś nietypową imprezę?

Obsługiwałem także różnego rodzaju targi, bądź imprezy firmowe, często dzięki temu, że jesteśmy na imprezach firmowych atmosfera staje się luźniejsza, a goście nawiązują kontakty  z osobami, z którymi zazwyczaj mogłyby nie zamienić nawet słowa.

16. Czy bycie weselnym barmanem może być sposobem na życie, czy to raczej forma dodatkowego zarobku? Czy na rynku usług tego typu w Polsce jest już wystarczająco dużo barmanów, czy czytelnicy bloga, którzy chcieliby spróbować swoich sił jako weselni barmani mają jeszcze szansę na sukces? :)

Na pewno prężnie rozwijająca się firma obsługująca imprezy okolicznościowe, która ma  ugruntowaną pozycję  na rynku  może być sposobem na życie i podstawowym źródłem utrzymania. Należy pamiętać jednak, że aby rozwinąć profesjonalną firmę trzeba posiadać bardzo duże zaplecze techniczne oraz dużą wiedzę, a wyrobienie dobrej opinii w branży zajmuje sporo czasu.  Jest dużo firm, które bardzo szybko są likwidowane ze względu na dużą konkurencję, a jednak barman na weselu nie jest jeszcze tak bardzo popularny. Myślę, że osoby które bardzo mocno wierzą w swoje siły i naprawdę chcą to robić mają szanse na to, by odnieść sukces.

——————-

Jeśli chcecie skorzystać z usług barmana na weselu lub innym przyjęciu, zajrzyjcie na www.imprezazbarmanem.pl lub FB: https://www.facebook.com/imprezazbarmanem

Foto: imprezazbarmanem.pl