Mojito (mohito) – jeden z najpopularniejszych barowych, klubowych drinków – można go spotkać wszędzie, ale można też zrobić w domu.

Rzadko sięgam po klasykę drinków, raczej eksperymentuję w kuchni z ulubionymi alkoholami, ale raz na jakiś czas dobrze wypróbować przepis na coś klasycznego. Oto przepis na mojito, trochę bardziej pracochłonny niż to, co zwykle przygotowuję (głównie za sprawą kruszonego lodu), ale efekt jest przepyszny!

Mojito jest także wdzięcznym polem do eksperymentów i różnych urozmaiceń. Dlatego poniżej znajdziesz też moje wskazówki, jak można przygotować pyszną bezalkoholową wersję mojito albo inne, smakowe warianty mojito.

Wypróbuj i znajdź własny, ulubiony wariant tego popularnego drinka!

 Mojito (mohito) – przepis na drink:

Składniki:

 • pół limonki
 • 2 łyżeczki cukru (idealnie byłby brązowy, ale jak dasz biały to świat się nie zawali)
 • mięta (garść)
 • 50 ml białego rumu
 • kruszony lód
 • woda gazowana

To ci się przyda:

Przygotowanie:

Z limonki odkrawamy „dupki” oraz wykrawamy środek. Kroimy na ćwiartki, a następnie każdą na 3 części. Wrzucamy do wysokiej szklanki, zasypujemy 2 łyżeczkami cukru, ugniatamy za pomocą muddlera, żeby limonki puściły sok. Dodajemy miętę, ściśniętą wcześniej w dłoniach – jeśli jest to mięta z marketu, w doniczce, można dodać z gałązkami (ja dałam 4 gałązki z listkami), bo taka mięta jest mniej aromatyczna.

Delikatnie ugniatamy. Następnie dodajemy kruszony lód, rum, mieszamy wszystko, dopełniamy wodą gazowaną i podajemy.

Wskazówka: Mojito możesz spotkać także w wersji dopełnianej Sprtitem a nie wodą gazowaną. Tak też można, wypróbuj obie wersje i sprawdź, która będzie Ci bardziej smakować.

Wskazówka 2: Jeśli nie masz muddlera pod ręką, możesz użyć nawet widelca albo jakiejś drewnianej łyżki kuchennej, którą rozgnieciesz miętę i limonkę w szklance. Muddlerem wygodniej, wiadomo, ale czasem nie mamy go pod ręką (np. na urlopie, w jakimś wakacyjnym domku), więc używamy tego, co jest.

Wskazówka 3: A co zrobić, jeśli nie mamy kruszarki do lodu? Nie musisz rezygnować z ulubionego drinka! Możesz dodać lód w kostkach – dlaczego nie! Możesz też pokruszyć lód domowym sposobem, wsypując kostki do woreczka foliowego, nakrywając ściereczką i… rozbijając kostki tłuczkiem do mięsa.

Wygodniej jest użyć kruszarki, ale znowu – nie wszędzie możesz zabrać ze sobą ten sprzęt. Czasem ratunkiem mogą być także woreczki do lodu, które zamrażają lód w formie zbliżonej do kruszonego lodu (szukaj pod hasłem: woreczki do kruszonego lodu).

mohito drink, mojito

Mojito bezalkoholowe – przepis na drink

Czy mojito może istnieć bez alkoholu? Oczywiście, że tak!

Żeby przygotować mojito bezalkoholowe, po prostu… pomiń rum w powyższym przepisie. Nie musisz go niczym zastępować, ale jeśli chcesz, masz przynajmniej dwie opcje:

 • możesz zastąpić rum… wodą niegazowaną. Tak, żeby ilość płynów w drinku była podobna, jak w przypadku alkoholowego mojito. Ale prawda jest taka, że woda i tak się w tym drinku pojawi, gdy lód zacznie się rozpuszczać.
 • możesz użyć bezalkoholowego syropu o smaku rumu, który jest zamiennikiem rumu. Sprawdź np. taki syrop o smaku rumu.

mojito drink

Mojito drink – jakie wariacje możemy przygotować?

Na moim blogu jest już przynajmniej kilka, jeśli nie kilkanaście wariantów mojito. Niektóre z nich znajdziesz w tym artykule: Mojito na 14 sposobów.

Ale oczywiście możesz przygotować własne warianty mojito – czemu nie! Ogranicza Cię tylko wyobraźnia, a ja mam dla Ciebie kilka podpowiedzi, co możesz modyfikować, żeby przygotować własne pyszne mojito.

Modyfikacje drinka mojito:

 • dopełnij drink czymś innym, niż woda gazowana. Sprite to jedna z możliwości, ale możesz użyć też toniku, Prosecco lub innego wina musującego czy też… piwa, najlepiej smakowego. Radlery, energy drinki i wszystkie inne napoje z bąbelkami także wchodzą w grę.
 • dodaj syropu smakowego zamiast cukru. Jeśli dodasz np. syropu blue curacao, to wówczas otrzymasz mojito niebieskie, a jeśli jakiegoś o różowym kolorze (np. o smaku gumy balonowej) to mojito różowe. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia, no może jeszcze liczba syropów, dostępnych w sklepach :)
 • dodaj świeże owoce. To moja ulubiona wariacja na temat mojito – dodaję np. pestki granatu albo maliny, truskawki, kiwi, borówki. Mojito z owocami podwójnie cieszy oko!