Do sylwestrowej imprezy zostało już niewiele czasu, więc zapraszam na szybki poradnik z drinkowymi inspiracjami.

Jeśli nie zaplanowałeś wcześniej listy zakupów na Sylwestra, a w ostatniej chwili wpadło Ci do głowy, że fajnie by było napić się jakiegoś drinka, to ten krótki poradnik jest dla Ciebie. Znajdziesz tu odnośniki to list drinków, do poradników i kilka wskazówek, jak i w czym podawać drinki. Takie szybkie sylwestrowe pogotowie ;)

1. Jakie alkohole kupić do drinków?

Zakładam, że masz pusty barek, a oczekujesz na sylwestrowej imprezie czegoś więcej niż wódki z colą :) Chociaż wódka też się przyda. Moja lista zakupów na Sylwestra wyglądałaby pewnie tak:

  • wódka
  • rum
  • gin
  • syrop blue curacao
  • syrop malinowy (albo grenadina, ale malinowy łatwiej dostępny i tańszy)
  • opcjonalnie: Malibu lub jego odpowiednik

Co do wódki to każdy ma swoją ulubioną markę, więc tu nie podpowiem, ale jeśli chodzi o rum i gin – do drinków nie ma sensu kupować alkoholi z górnej półki. Około 40 zł za butelkę 0,7l ginu lub rumu to dobra cena – niedrogie marki tych alkoholi znajdziecie we wszystkich hipermarketach i dyskontach.

Syrop Blue Curacao można kupić także w większych marketach – zwłaszcza przed Sylwestrem powinien być łatwo dostępny. Nie skupiałabym się tu na jakiejś konkretnej marce, bo syropu leje się zwykle 10-15 ml, a jeszcze nie spotkałam aż tak podłej jakości syropu, który zepsułby smak drinka. Do sylwestrowych drinków w zupełności wystarczy butelka ok. 0,5 litra, ale widziałam ostatnio w Tesco chyba mniejsze, też mogą być, bo tego syropu naprawdę dużo się nie używa. Chyba że robisz imprezę dla całego bloku :)

Malibu przyda się, jeśli na imprezie sylwestrowej będzie sporo kobiet. Wiem, to takie niepoprawne, szufladkować kobiety – że niby piją drinki z Malibu, ale prawda jest taka, że kobiety naprawdę lubią drinki egzotyczne, a te robi się z Malibu. Lub jego tańszego odpowiednika – do dostania w Realu, Tesco i pewnie wielu innych miejscach.

A jakie drinki można zrobić z tych alkoholi? Pozwól, że przypomnę kilka zestawień, które już robiłam:

Zajrzyj też do odpowiednich kategorii, w których znajdziesz moje przepisy na drinki z wódki, drinki z ginu, drinki z rumu.

 

2. Jakie soki kupić do drinków?

Najlepiej wydrukować sobie kilka (5-10) przepisów i kupić soki do wykonania tych konkretnych drinków. Ale jeśli kupowałabym w ciemno, wzięłabym soki:

  • pomarańczowy
  • biały grejpfrut
  • ananasowy
  • żurawinowy

Do tego jeszcze Sprite/7Up oraz colę.

Kupując soki wybieraj te, które są 100% sokiem, a nie napoje, w których soku owocowego jest 20%, a reszta to woda, bo z tych drugich drinki wyjdą takie sobie. Te 4 wymienione soki można mieszać właściwie dowolnie ze sobą, bo każdy z każdym dobrze smakuje.

Do drinków warto też kupić czasem takie napoje typowo „do drinków” jak soki z serii „Owoce świata” Tymbarka (ja kupuję żurawinowy zwykle z tej serii, ale dobry jest też kaktus, mango jest pyszne, limonka może być).

3. Co jeszcze kupić do drinków na Sylwestra?

Przede wszystkim cytryny – przydadzą się do dekoracji czy do wyciskania soku do drinków. Do tego jeszcze koniecznie słomki – najlepiej nie białe, tylko czarne lub kolorowe.

Jeśli masz jeszcze trochę nadwyżki w budżecie i uda Ci się gdzieś dostać lód w kostkach to polecam. Ja zawsze kupuję w Tesco albo w Makro gdy spodziewam się większej liczby gości, bo jeszcze nigdy nie udało mi się zamrozić odpowiednio dużo kostek :)

4. Kilka rad na zakończenie

Do drinków nadadzą się też smakowe wódki, których ostatnio jest na rynku pod dostatkiem. Swoje serie wypuściła Lubelska, Wyborowa, nawet Gin Lubuski zrobił smakowy Gin Cranberry! Oczywiście ze smakowych wódek jest też Finlandia, Absolut, Soplica, Barmańska, Absolwent, Bielska, Sobieski, Żytnia, Luksusowa, Sznaps, Alaska, Lwówecka, V.pl – ceny różne, więc można przebierać :)

Kupując alkohol do drinków przestrzegam przed jednym – sprawdzajcie, jaką moc ma dany trunek. Często pytacie mnie np. jakie drinki zrobić z likieru, który nazywa się powiedzmy „Pina Colada” – takie likiery zwykle mają zaledwie kilkanaście procent i są tak przygotowane, żeby pić je bez dodatków. Jeśli alkohol ma być do drinków, dobrze by było, żeby miał przynajmniej te 30%, a jeżeli nie ma – to dodaj do drinka oprócz takiego słabego alkoholu też trochę wódki czy rumu. Chyba że o słaby drink Ci chodzi – wtedy sam słabszy likier z sokiem będzie idealny.

Aha – a jeśli po Sylwestrze zostanie Ci trochę szampana, możesz skusić się na jakieś drinki z szampanem :)

Życzę udanej zabawy, a na zdjęcia Waszych drinków jak zwykle czekam pod adresem: kontakt@2drink.pl