Pytania o Blue Curacao pojawiają się bardzo często w mailach i pod różnymi przepisami, więc dzisiaj garść informacji na ten temat.

Blue Curacao likier – gdzie kupić, jaka cena itp.

Blue Curacao to tak naprawdę nie jeden napój, ale dwa – likier i syrop.

Likier Blue Curacao to likier pomarańczowy w smaku, a jego cechą charakterystyczną cechą jest to, że ma niebieski kolor. Jeśli chodzi o moc – zawartość alkoholu jest różna u różnych producentów Blue Curacao (bo likier ten produkuje wiele firm), ale przeważnie jest to kilkanaście do 25%.

Różne są także ceny – za butelkę 0,5 Blue Curacao od Bolsa trzeba zapłacić ok. 70-85 zł, ale już ten sam likier marki Toorank (choć on ma najmniejszą moc), kosztuje ok. 39-45 zł za 0,7.

Blue Curacao można upolować często w dyskontach, jak Lidl czy Biedronka – nie są markowe, ale do drinków świetnie się nadają.

Likier Blue Curacao to jeden z najłatwiej dostępnych likierów. Można go kupić w dobrze zaopatrzonych sklepach monopolowych, a także w hipermarketach (Makro, Auchan, Kaufland). No i w dyskontach, a także przez internet. Kupując go warto zawsze wyszukiwać hasło „likier blue curacao”, żeby mieć pewność, że kupujemy alkoholowy produkt, a nie bezalkoholowy syrop. Można się czasem pomylić, bo jedno i drugie jest niebieskie ;)

Którą markę Blue Curacao najlepiej wybrać? Każdy odpowie na to pytanie inaczej – tak jak z wódką, każdy lubi inną. Ja kupuję to, na co akurat mam fundusze i jest pod ręką w sklepie ;) Blue Curacao do drinków dodaje się w małych ilościach, więc na ogół nawet nie czuć różnicy między markowym a nie markowym likierem. Ale jeśli spróbujemy tego likieru bez dodatków, może się okazać, że faktycznie likiery różnych marek smakują inaczej.

Blue Curacao syrop – gdzie kupić, jaka cena itp.

Blue Curacao dostępne jest także w wersji bezalkoholowej, czyli jako syrop. To tez bardzo często wykorzystywany składnik w drinkach, także ma smak pomarańczowy i nadaje drinkom piękny, niebieski kolor. Wybór, jeśli chodzi o marki, jest niestety mniejszy – najpopularniejsze syropy Blue Curacao to marki Monin (ok. 45 zł za 0,7 l), Il Doge (włoska marka, w cenie ok. 40 zł za 700ml) oraz Victoria’s (ok. 26 zł za 490 ml).

Syropy Blue Curacao można kupić w hipermarketach (znowu kłania się Auchan, Intermarche i podobne), ale tam znajdziemy najczęściej markę Victoria’s.

Syropy Victoria’s możecie kupić też przez internet, np. tutaj: syrop barmański blue curacao. Można od razu kupić w pakiecie z innymi syropami barmańskimi, które często pojawiają się w drinkach, np. grenadiną oraz syropem cukrowym. Tu znajdziesz zestaw 3 syropów do drinków.

blue curacao

Czy Blue Curacao można zastąpić?

Często pod przepisami pytacie mnie o to, czy likier Blue Curacao można zastąpić syropem i odwrotnie – czy syrop Blue Curacao można zastąpić likierem. Jeśli w przepisie likier bądź syrop mieszamy z innymi składnikami – np. w shakerze – oczywiście można te składniki wymieniać dowolnie.

Wskazówka: Osobiście zawsze daję nieco mniej syropu, niż dałabym likieru – i dotyczy to wszystkich syropów, które stosuję w zamian za likier. Likiery są (przynajmniej w moim odczuciu) trochę mniej słodkie, a syropy słodsze, więc zmniejszam ilość syropu. Np. gdy w przepisie jest 20 ml likieru blue curacao, a ja używam syrop, daję go 10 ml, maksymalnie 15. Kolor i tak będzie, ale cukru będzie mniej.

Problem pojawia się, gdy zależy nam na warstwowym drinku i konkretnym ułożeniu kolorów. Syrop Blue Curacao na ogół opada na dno drinka, a z likierem bywa różnie – na przykład jeśli likier dodamy do soku pomarańczowego, możemy uzyskać drink z kolorem niebieskim na górze (zobacz np. warstwowego drinka Żar Tropików, w którym tak to właśnie wygląda).

Ale zachęcam do własnych eksperymentów i szukania swoich ulubionych połączeń smakowych.

Blue Curacao – jak wymówić nazwę?

Nazwa likieru i syropu blue curacao pochodzi od odmiany pomarańczy, która pierwotnie uprawiana była na wyspie na Morzu Karaibskim. Ta wyspa to Curacao i jest terytorium zależnym Holandii. Dlatego też nazwy likieru nie wymawiamy, tak jak moglibyśmy wymówić, gdyby pochodziła z języka angielskiego, czyli „blu kurakao”.

Poprawna wymowa z holenderskiego brzmi mniej więcej: „blu kurasau” (najlepiej samemu jej posłuchać w serwisie Forvo)

To taka ciekawostka, bo jeśli będziesz kupować ten trunek w sklepie internetowym, to oczywiście wymowa nie jest Ci do niczego potrzebna. W sklepach stacjonarnych zaś poprawna wymowa może niekiedy sprawiać kłopot, zwłaszcza jeśli trafimy na sprzedawcę, który sam nie orientuje się, jak wymówić nazwę likieru. Wtedy możemy go wprawić w zakłopotanie, pytając o „blu kurasau”. Dlatego bezpiecznie zawsze pytać o niebieski likier :)

Jakie drinki z Blue Curacao?

I na koniec kilka inspiracji na proste drinki z Blue Curacao. Pod linkami znajdują się przepisy i dokładne proporcje.

1. Smerfne Malibu

2. Blue Ocean

3. Swimming Pool

4. Rumba

5. Blue Long Island Ice Tea

6. Blue Margarita

7. Blue Mojito

8.  Żar tropików

9. Ananasowe Blue Kamikaze

10. Ekstravaganza

11. Coco Extazy

12. Ready Or Not

13. Portofino

14. Runaway Train

15. Passion Flower

Jeszcze więcej pysznych drinków i shotów z blue curacao znajdziesz w książkach „Proste drinki” i „Proste shoty”.

Cześć, nasz blog zawiera przepisy na pyszne drinki i informacje o alkoholach. Aby je przeczytać musisz mieć ukończone 18 lat. Sorry, taki mamy klimat ;)