Drinki wcale nie są drogie – wystarczy odpowiednio dobrać do siebie przepisy, by maksymalnie wykorzystać to, co ma się w domu lub zamierza kupić specjalnie na imprezę. Oto kilka pomysłów na imprezowe tanie drinki z wódki.

Impreza za dwie dychy – o co chodzi?

Nie wiem, jak to wygląda u Was, ale u mnie gdy spotykają się powiedzmy dwie pary, żeby posiedzieć wieczorem i napić się czegoś mocniejszego, zwykle zestaw alkoholi i napojów prezentuje się następująco: 0,7 wódki, dwie butelki Coca-Coli lub Pepsi (to piją mężczyźni) oraz dwie butelki wina (dla kobiet). Jeśli podliczy się koszt tych zakupów, to wyjdzie ok. 70-80 zł za całość, czyli po 20 zł na głowę.

Proponuję zrobić mały eksperyment – zamiast pić to, co zwykle, zaskoczcie znajomych fajnymi kolorowymi drinkami za tę samą cenę! To możliwe, niezależnie od tego, czy pijemy drinki z wódki, ginu, rumu czy innego alkoholu.

Specjalnie dla tych, którzy dopiero zaczynają próbować drinków, przygotowałam cykl „Impreza za dwie dychy” z pomysłami na proste i tanie drinki na imprezy. Przepisy, które zebrane zostaną w cyklu, będą tak dobrane, by cena wszystkich składników dla 4 osób nie przekraczała 80 zł (czyli 20 zł od osoby), a jednocześnie – by z tych samych składników dało się zrobić kilka drinków w różnych kolorach.

Zapraszam na część pierwszą – drinki z wódki.

Impreza za dwie dychy – drinki z wódki

1. Zakupy (na 4 osoby) wraz z orientacyjnymi cenami

 • wódka 1l – cena ok. 45 zł
 • syrop Blue Curacao (Rioba) 1l – cena ok. 17 zł
 • lemoniada (Zbyszko 3 cytryny) – cena 2,95
 • sok pomarańczowy 1l – cena 3,50
 • sok żurawinowy 1l – cena 3,50
 • sok z kaktusa 1l – cena 3,50
 • limonka 2 szt – cena 3,40

RAZEM: 78,85

Uwaga: nie uwzględniam ceny lodu i cukru.

2. Przepisy

 1. Śrubokręt (wódka + sok pomarańczowy + lód)
 2. Blue Heaven (wódka + Blue Curacao + lemoniada)
 3. Caipiroska (wódka + limonka + cukier + lód)
 4. Madras (wódka + sok żurawinowy + sok pomarańczowy + lód)
 5. Pijany kaktus (wódka + sok z kaktusa + lód) – opcjonalnie można dolać 30 ml Blue Curacao na sam koniec

3. Ile drinków przygotujemy?

Za 80 zł przygotujemy dokładnie 20 drinków – po 4 z każdego przepisu – bo na tyle wystarczy nam wódki. Soków i lemoniady jeszcze zostanie – i z całą pewnością zostanie mnóstwo Blue Curacao, którego litrowa butelka wystarcza na przygotowanie ponad 30 niebieskich drinków.