Czym jest grzaniec?
Grzaniec, jak nazwa wskazuje, to grzany napój – najczęściej wino lub piwo – zaprawiony przyprawami korzennymi. Mimo tego, że tradycyjny alkoholowy grzaniec cieszy się największą popularnością, istnieją jego równie dobre warianty bezalkoholowe. W przeszłości już starożytni Rzymianie przygotowywali grzany alkohol z miodem i przyprawami korzennymi. W późniejszych czasach grzaniec towarzyszył wielu biesiadom i polowaniom i uchodził za lekarstwo na przeziębienie czy grypę. Współcześnie grzaniec często sprzedawany jest na stoiskach bożonarodzeniowych czy przy stokach narciarskich i niejako stał się synonimem zimowego, rozgrzewającego trunku.
Jakie przyprawy dodać do grzańca?
Grzaniec rozgrzewa „podwójnie” – ciepłym alkoholem oraz przyprawami. Trunek ten słynie ze swojego cudownego aromatu, który zawdzięcza zawartości przypraw korzennych, które mają właściwości rozgrzewające. Oto te, które najczęściej pojawiają się w przepisach na grzańca:
– cynamon – niezwykle popularna przyprawa obniżająca poziom cholesterolu i stosowana jako antidotum na grypę i przeziębienia.
– goździki – przyprawa o charakterystycznym aromacie oraz odświeżających i znieczulających właściwościach. Odpowiada za lekko piekący smak naszego grzańca.
– imbir – ułatwia trawienie, łagodzi mdłości, działa przeciwbólowo. W grzańcu wzmocni aromat. To głównie imbir odpowiada za właściwości rozgrzewające grzańca. Nie przesadźmy jednak z jego użyciem – szczypta mielonego imbiru wystarczy do przygotowania 1/5 litra grzańca.
– gałka muszkatołowa – zapobiega powstawaniu wrzodów żołądka i pozytywnie wpływa na potencję. Podkreśli słodko-gorzki smak grzańca.
O czym trzeba pamiętać, przygotowując grzańca?
Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, aby go nie zagotować! Odpowiednia temperatura jego serwowania to ok. 60-80 stopni Celsjusza. Aby wzmocnić podkreślić charakterystyczny smak grzańca warto wkroić do niego plaster pomarańczy, który można przyozdobić kilkoma goździkami. Cytrusowy aromat nada aromatu i świeżości.
W czym serwować grzańca?
Grzańca należy serwować w naczyniach, które będą w stanie utrzymać wysoką temperaturę. Do podania go najlepiej sprawdzi się naczynie o grubym materiale – dzięki temu zapewnimy sobie komfort użytkowania. Grzane piwo można z powodzeniem serwować w kuflach o grubym szkle, lub żaroodpornych szklankach do Irish Coffee, odpowiednio przystosowanych do serwowania gorących napojów. Rustykalny urok grzanego wina natomiast dobrze podkreślą kamionkowe kubki.
– Rustykalny kubek kamionkowy z napisem „grzane winko” – 9,99 zł;
– Kubek kamionkowy do grzanego wina z napisem „grzaniec” – 12,00 zł;
– Ręcznie zdobiony kubek ceramiczny – 39,00 zł;
– Kamionkowy dzbanek do grzanego wina – 39,00 zł;
– Zestaw do grzanego wina: kubki i dzbanek – 78,96 zł;
– Kubki-słoiki dla dwojga do serwowania koktajlów i grzanego wina (uwaga! Temperatura podawania grzanego wina to 60-80 stopni Celsjusza. Nie należy wlewać do naczyń wrzątku) – 83,90 zł;
– Zestaw do grzanego wina z podgrzewaczem – 199 zł;
Przepisy na pyszne grzańce
Grzane wino z migdałami i pomarańczą – pyszny grzaniec w sam raz na święta.
Grzane białe wino – nieco inna wersja klasycznego grzańca.
Wiśniowy bezalkoholowy grzaniec – dla wszystkich, którzy nie chcą rezygnować z grzańca, a chcą lub muszą zrezygnować z alkoholu.
Grzane piwo z pomarańczą – piwo z korzennym aromatem i pomarańczą.
Grzany cydr – grzaniec inaczej – pyszna alternatywa dla wina i piwa.
Grzaniec w innych krajach
W Niemczech popularne jest tzw. „glühwein”, które sporządza się najczęściej z czerwonego wina, z dodatkiem cukru, skórki pomarańczowej, cynamonu, goździków i gałki muszkatołowej. Niemiecka wersja grzanego wina jednocześnie przypomina recepturą polskiego grzańca. Swoją wersję tego trunku ma także Skandynawia, gdzie grzaniec nazywany jest „glogg” i tradycyjnie serwowany z rodzynkami i krojonymi migdałami. Najdroższy grzaniec na świecie składa się z wyselekcjonowanych rodzajów win i szampanów, kosztuje 65 funtów i można się go napić w Londynie.