Jak komponować drinki z ginu, z czym łączyć gin, a jakich połączeń unikać?

Gin to wódka jałowcowa, jej smak jest dość wyrazisty i pierwsze połączenie, jakie przychodzi mi na myśl, gdy myślę o drinkach z ginem to gin z tonikiem. Ale gin łączy się dobrze też z wieloma innymi składnikami drinków. Oto lista najlepszych połączeń.

Z czym łączyć gin w drinkach?*

  • soki owocowe, nektary i napoje owocowe (pomarańczowy, grejpfrutowy, żurawinowy, ananasowy, kaktusowy, mango, granatowy i inne).
  • syropy owocowe (blue curacao, grenadyna, syrop cukrowy i inne)
  • napoje gazowane (cola, tonik, woda gazowana, Sprite/7up itp.)
  • mleko, śmietanka, jajko
  • likiery: kremowe (Baileys, Ajerkoniak, Carolans), owocowe (np. Malibu, Cointreau i inne triple sec, blue curacao, likier wiśniowy, brzoskwiniowy, melonowy, truskawkowy, bananowy itd.), ziołowe (Jagermeister, Galliano itd.)
  • wermuty, wina wytrawne, wina musujące

 

Jakich połączeń z ginem unikać?

Gin niezbyt dobrze łączy się z wódkami czystymi, z whisky, rumem, tequilą (zarówno białą, jak i złotą), cachacą, wódkami owocowymi (śliwowica, palinka). Raczej nie łączy się go także z alkoholami winopochodnymi, jak brandy czy koniak.

Nie znaczy to jednak, że drinki, w których łączy się np. gin z wódką czy whisky będą niesmaczne. Wszystko jest kwestią gustu i pomysłu na odpowiednie połączenie. Po pomysły na drinki z ginu zapraszam do odpowiedniej kategorii na blogu: drinki z ginu.

Moje ulubione drinki z ginu:

Wyważone smaki albo egzotyczne drinki – to moje ulubione drinki. W przypadku ginu egzotyki raczej mało, ale za to sporo fajnych drinków słodko-kwaśnych, na przykład Pożegnanie Lata czy prosty Blue Lagoon.

*więcej na ten temat przeczytać można m.in. w „Nowym vademecum barmana” Z. T. Nowickiego