Wódka na wesele to bardzo aktualny temat, zwłaszcza o tej porze roku, bo wakacje to sezon ślubów i wesel. Chociaż podobno ostatnio coraz częściej wesela są planowane także w innych miesiącach niż te wakacyjne, choćby ze względu na niższe ceny w restauracjach i domach weselnych.

Niezależnie od tego, kiedy planujesz wesele, czeka cię zawsze zakup wódki na wesele. Ile kupić, jakie butelki wybrać, na jakie marki postawić i ile to kosztuje? Pozbierałam trochę informacji, popytałam na Facebooku tych, którzy wesele już mieli i mam kilka ważnych informacji. Mam nadzieję, że przydadzą się tym, którzy dopiero szykują się do zakupu wódki weselnej.

1. Ile wódki kupić na wesele?

To chyba najtrudniejsze pytanie, na które musimy odpowiedzieć sobie na początku. Trudno to wyliczyć, bo nie każdy pije wódkę, na weselach sporo jest osób niepijących, sporo starszych, które piją w małych ilościach, a jeśli stawiamy na stoły jeszcze inne alkohole niż wódkę (np. wino, co zdarza się ostatnio coraz częściej) lub bimber na tzw. wiejskim stole – wódki pójdzie mniej. Najczęściej przyjmuje się jednak zasadę, że liczymy po 0,5 litra na każdego uczestnika wesela, jeśli wesele trwa jeden dzień, a jeśli jest z poprawinami – 0,7l. Dobrze jest jako uczestników policzyć też członków zespołu muzycznego lub DJ-a, kamerzystę, fotografa – oni może pić nie będą, ale po skończonej pracy wypada dać im weselną wódkę do domu.

2. Jaką wódkę na wesele wybrać?

Jak łatwo policzyć, jeśli zapraszamy 100 osób, będziemy potrzebować 50 litrów wódki. To spory koszt, więc ważne jest, żeby dobrze przemyśleć markę wódki, którą wybierzemy, bo ceny poszczególnych marek różnią się nawet o kilka-kilkanaście złotych na butelce. Najczęściej wybierane wódki na wesele to (w porządku alfabetycznym):

Absolut – ma ładną, poręczną butelkę. Ostatnio dostępne były w sklepach edycje limitowane – różne, kolorowe butelki, każda inna.
Bols – wódka lubiana przez wiele osób, popularna, każdy ją chyba pił, więc nikt nie będzie zaskoczony takim wyborem
Finlandia – wódka z nieco wyższej półki, produkowana podobno z wody lodowcowej, dostępna także w wariantach smakowych
Krupnik – wódka produkowana dopiero od 3 lat, ale w ciągu tego krótkiego okresu ugruntowała sobie pozycję na rynku, często wybierana wśród wódek ze średniej półki
Luksusowa – wódka z ładną, charakterystyczną, kwadratową butelką, z różnymi smakowymi odmianami (Wódka Luksusowa Świeży Ogórek)
Maximus – nie jest specjalnie popularna na naszych stołach, reklamowana jako wódka dla mężczyzn
Nemiroff – wódka z ukraińskimi korzeniami, popularna w Polsce dopiero od kilku lat, w prostokątnej, eleganckiej butelce
Pan Tadeusz – wódka w okrągłej, eleganckiej butelce, od polskiego producenta
Smirnoff – wódka w okrągłej butelce z charakterystycznym, czerwonym logo
Sobieski – wódka w okrągłej butelce, reklamowana przez Bruce’a Willisa :)
Soplica – wódka o 120-letniej tradycji, dostępna także w smakowych wariantach
Stock – wódka wybierana na wesele często ze względu na elegancką butelkę, etykietę i – czasem także – obco brzmiącą nazwę
Wyborowa – wódka produkowana w naszym kraju od połowy XIX wieku. Ostatnio dostępna w 4 letnich smakach (Wyborowa Smaki Świata)
Żołądkowa de Luxe – wódka lubiana przez wielu – niektórzy twierdzą, że żołądek lepiej ją przyjmuje niż inne ;) Przeciwnicy wybierania Żołądkowej na wesele krytykują ją za mało elegancką butelkę.

Na wesele warto wybrać jeden gatunek wódki, żeby goście nie mieszali różnych wódek, chociaż są i tacy, którzy kupują 2 marki, żeby każdy gość mógł wybrać, co chce pić. Tu zdania są podzielone, więc najlepiej wybrać tak, jak nam intuicja podpowiada.

3. W jakich butelkach kupić wódkę na wesele?

Wbrew pozorom – to wcale nie takie głupie pytanie. W przypadku wódki weselnej liczy się nie tylko wygląd butelki, ale i jej wielkość. Najlepiej wybierać butelki 0,5l z dwóch powodów. Z takiej butelki łatwiej się nalewa – to po pierwsze. Po drugie, na weselu najważniejsze jest, żeby wódka była zimna, a „zero-siódemki” wolniej się opróżniają, więc wódka pozostała w butelce się ogrzewa, stojąc na stole i ostatnie kolejki nie są już takie zimne.

4. Wódka na bramki, dla gości do domu, na oczepiny itp.

Podczas wesela jest sporo okazji, kiedy wręcza się komuś wódkę i trzeba być na to przygotowanym. Oto kilka z nich:

– bramki (przy wyjeździe z domu, przed wjazdem do sali weselnej) – każda bramka to przynajmniej 2×0,5l, bo zwykle bramkę robią dwie lub więcej osób

– oczepiny – jeśli goście zabierają parze młodej buty i podwiązkę, to mamy 5 fantów, które wymienia się na wódkę. Zwykle jeden fant to 2 butelki, więc potrzebujemy 10 butelek wódki. Choć spotkałam się kiedyś z tym, że para młoda fajnie rozwiązała ten problem – jedną butelkę zawsze dawali 0,5l, a pozostałe, wynegocjowane przez weselników – po 200ml. Wtedy nawet jak ktoś chciał 5 butelek za podwiązkę, to nie było takie dotkliwe :)

– wódka dla gości – tu zwyczaje są różne. Jedni dają wódkę wszystkim gościom, gdy ci żegnają się i wychodzą z wesela, inni dają wódkę w „małpkach” jako podziękowanie za prezenty weselne, podczas wręczania prezentów. Spotkałam się z takim zwyczajem, że na butelkach o pojemności 200 ml, które każdy dostawał po wręczeniu prezentu było zdjęcie pary młodej i kilka słów podziękowania, zamiast etykiety wódki. Uważam, że to bardzo sympatyczny pomysł.

5. Alternatywa dla wódki na wesele, inne alkohole na wesele

Normą jest już, że oprócz wódki na weselnych stołach pojawia się coś jeszcze. Najczęściej jest to wino – białe i czerwone, które chętnie pijają obecne na weselu panie. Dla panów rarytasem są wszystkie domowej roboty trunki, czyli np. wiejski bimber. Na poprawinach zamiast wódki można gościom zaserwować piwo.

Dobrym pomysłem może być też barek z alkoholami na weselu – czy to barek samoobsługowy, na którym postawimy wybrane przez nas alkohole, czy barek z obsługa barmana, który wyczaruje smaczne drinki. Z doświadczenia wiem, że takie barki cieszą się ogromnym powodzeniem – zresztą czytelników 2drink do drinków chyba przekonywać nie trzeba :)

I jeszcze jeden pomysł – jeśli przewidujesz rozdawanie wódki gościom, np. w małych butelkach, może zamiast kupnej wódki warto zrobić pyszną, domową nalewkę i okleić ją własnoręcznie zrobioną etykietą? Taki prezent z pewnością będzie oryginalny i ucieszy każdego. Dużo pomysłów na proste nalewki, niektóre do zrobienia o każdej porze roku, znajdziecie w dziale Nalewki i likiery.