Czym są kubki tiki, a w zasadzie tiki mugs, jak mówią Amerykanie, którzy zwariowali ostatnio na ich punkcie?
Kubki tiki to duże (nawet 600-700 ml!), ceramiczne, rzeźbione naczynia do picia koktajli i drinków. Każdy tiki mug przedstawia jakiś motyw z reguły polinezyjski, tropikalny, kojarzący się z tajemniczymi wyspami i zamieszkującymi je ludami.
Tiki mugs przeważnie są ręcznie malowane i nie są tylko zwykłymi naczyniami do picia drinków i koktajli, ale umiejętnie dobrane stanowią też modną, szczególnie w USA, dekorację kuchni, salonów czy domowych barków.
Kubki tiki – motywy
Na kubkach tiki bardzo częstym motywem są wizerunki szamanów. Bardzo popularne są także tiki mugs w stylu rzeźb, które spotkamy w egzotycznych miejscach np. na Bora Bora, czy Wyspach Wielkanocnych. Na kubkach tiki pojawiają się także egzotyczne zwierzęta (np. papuga), a jeszcze częściej tropikalne rośliny (np. bambus).
Historia tiki mugs
W swoją podróż po świecie tiki mugs ruszały oczywiście ze Stanów Zjednoczonych. Już w latach 60-tych były używane jako fajny gadżet do imprez w stylu hawajskim, czy mówiąc szerzej tropikalnym. Z czasem zainteresowały się nimi także osoby, które relaksują się poprzez rękodzieło. Kubki tiki były bowiem znakomite do samodzielnego malowania, dzięki czemu ich posiadacz łatwo mógł stworzyć całkowicie unikalną kolekcję i serwować w niej drinki oraz koktajle na domowych przyjęciach, słysząc od swoich gości głośne „WOW!!!” ;)
Prawdziwy boom na tiki mugs nastąpił jednak dopiero, gdy w latach 80-tych w Stanach zaczęły się pojawiać bary i restauracje mocno stylizowane na klimat tropikalny. Wtedy do gry wszedł przemysł zaopatrujący lokale tego typu. Mniej więcej od początku lat 90-tych możemy więc nabywać kubki tiki zarówno od niezależnych artystów, jak i masowych producentów.
Kubki tiki – inspiracje z Instagrama
W sieci, szczególnie na Instagramie, znajdziemy mnóstwo wspaniałych tiki mugs i pomysłów na to, jak mogą stać się wspaniałym dodatkiem do naszej hawajskiej imprezy czy fajnym gadżetem dekoracyjnym.