Dziś trochę o wermutach – moim zdaniem niedocenianych alkoholach, o których warto pamiętać podczas zimowych – sylwestrowych czy karnawałowych imprez.

Wermut kojarzy się najczęściej z ziołowym smakiem i przezroczystym kolorem – bo i najczęściej na naszych stołach pojawiają się wermuty białe, wytrawne lub słodkie. A tymczasem w ostatnich latach oferta wermutów znacząco się powiększyła – do klasycznych wermutów wytrawnych i słodkich oraz znanego czerwonego wermutu, wykorzystywanego między innymi w takich drinkach jak Americano, dołączyły różne smakowe warianty. Trzy, które warto poznać i wypróbować podczas zimowych imprez to Ciociosany: Limone, Grapefruit i Fragola.

Wszystkie trzy owocowe smaki Ciociosan to wermuty, czyli aromatyzowane wina z wyraźnym ziołowym posmakiem. O samych wermutach jeszcze wspomnę przy innej okazji, a tymczasem kilka słów o smakowych połączeniach.

ciociosan limone

Ciociosan Limone

Ciociosan Limone czyli wermut o smaku limonkowym i bardzo świeżym zapachu. Muszę powiedzieć, że ten zapach kojarzy mi się z limonkowym ciastem, świeżym i słodkim. I w sumie taki jest też ten wermut – o świeżym i słodkawym smaku. Cytrusowa nuta jest bardzo wyraźna, w ustach zostawia przyjemny, limonkowy posmak. Tak naprawdę nie jest bardzo słodki, nie jest też gorzkawy – raczej wyważony jeśli chodzi o równowagę między słodkością a goryczą.

Jakie drinki można zrobić z Ciociocanem Limone?

Oczywiste skojarzenie to drinki orzeźwiające – na przykład coś na kształt wermutowej Caipirinhii (czyli połączenie Ciocoisan Limone + limonka + cukier + kruszony lód) albo imitacji Mojito. Dodatek świeżej limonki czy cytryny do drinków z tym alkoholem będzie jak najbardziej uzasadniony. Ale jego przyjemny aromat ciasta limonkowego zainspirował mnie do zupełnie innych eksperymentów – okazało się, że Ciociosan Limone sprawdzi się też w wersji nieco bardziej deserowej. Efekty zobaczycie już niedługo na blogu.

ciociosan_Fotor

Ciociosan Grapefruit

Ciociosan Grapefruit też inspiruje zapachem. Tu z kolei na myśl przychodzi mi deser z bitą śmietaną – no i grapefruitami oczywiście! Nuta grapefruitowa jest tu mniej wyczuwalna niż limonkowa w Ciociosan Limone, choć smak grapefruita utrzymuje się jeszcze długo po wypiciu. Ten wermut jest zdecydowanie najbardziej gorzkawy ze wszystkich trzech, a i posmak ziołowy jest tu wyrazisty. To coś dla osób, które lubią drinki z gorzkim posmakiem, z dodatkiem ziołowych likierów.

Jakie drinki zrobić z Ciociosanem Grapefruit?

Oprócz oczywistego wyboru, czyli kompozycji orzeźwiających (na przykład połączenia z sokiem grapefruitowym czy pomarańczowym) proponuję szukać inspiracji w takich połączeniach, do których stosuje się inne ziołowe alkohole. Sok jabłkowy, ananasowy, do tego odrobina słodkiego syropu, np. o smaku marakui czy pomarańczowego – efekty mogą być zaskakująco dobre.

ciociosan fragola_Fotor

Ciociosan Fragola

Ciociosan Fragola to trzeci z owocowych smaków. Wygląda najpiękniej i szczególnie zimą, kiedy truskawek nie ma, kusi, by wykorzystać go do drinków. Intensywny truskawkowy zapach przypomina mi nieco moje domowe truskawkowe nalewki – a to jego ogromny plus. Po wypiciu mamy wrażenie, jakbyśmy wypili babciny kompot – czyli same pozytywne skojarzenia :) Ciociosan Fragola jest moim zdaniem bardzo słodki, znacznie słodszy niż pozostałe dwa smaki.

Ciociosan Fragola w drinkach

Ze względu na słodki, truskawkowy smak, proponuję łączyć Ciociosan Fragola z sokami owocowymi w egzotycznych kompozycjach. Pomarańczowy, ananasowy, sok z ciemnych winogron, a także dodatek świeżych owoców – chociażby pomarańczy czy granatu, dostępnych także o tej porze roku – w ten sposób z wermutu truskawkowego otrzymamy ciekawe kompozycje smakowe. Leniwce mogą spróbować połączyć Ciociosan Fragola z gazowanymi napojami – np. Fantą :)

*wpis powstał we współpracy z marką Ciociosan

Cześć, nasz blog zawiera przepisy na pyszne drinki i informacje o alkoholach. Aby je przeczytać musisz mieć ukończone 18 lat. Sorry, taki mamy klimat ;)