Zbliża się Halloween, więc to dobry czas na przygotowanie niezwykłej, czarnej wódki. Jak zrobić czarną wódkę i czym czarna wódka różni się od zwykłej? I czy da się zrobić czarny rum, gin i tequilę?

Na półkach polskich sklepów znajdziemy bez trudu przynajmniej kilka alkoholi, które mają kolor zbliżony do czarnego, a więc mogą sprawdzić się do przygotowania drinków na Halloween. Niektóre sprawiają wrażenie czarnych, bo są z dodatkiem soku z czarnych porzeczek albo… są w czarnych lub ciemnych butelkach. Niestety jak się przeleje taką porzeczkową wódkę do kieliszka, to nie jest już tak bardzo czarna, jak wtedy, gdy jest w butelce, raczej ciemnobordowa.

Dlatego proponuję lepszy patent na czarną wódkę, prosty i do zrobienia w domu.

Czarną wódkę możemy uzyskać poprzez dodanie… aktywnego węgla w proszku do wódki. Tak, chodzi tu o ten sam węgiel, który być może znajdziesz w domowej apteczce, bo stosuje się go jako środek na biegunkę ;) Ma on trochę innych medycznych zastosowań, np. pomaga przy zatruciach. Raczej nie powinno się go stosować codziennie, ale przecież czarnej wódki też nie zamierzamy pić codziennie, prawda?

Co najważniejsze, w tym akurat przypadku, aktywny węgiel nie ma smaku, więc nie zmieni smaku alkoholu. To znaczy, że możemy uzyskać czarną wódkę, gin, rum czy tequilę, które mają smak czystej wódki lub innego, bazowego alkoholu, tylko zmieniony kolor.

Taki sproszkowany czarny węgiel można kupić bez trudu przez internet w wielu sklepach, np. ze zdrową żywnością. Trochę wykorzystamy do drinków, a resztę zgodnie z przeznaczeniem.

Jak zrobić czarną wódkę? Proporcje poniżej.

 

Czarna wódka – przepis

Składniki:

  • pół litra wódki
  • 1 łyżka stołowa aktywnego węgla sproszkowanego

Przygotowanie

Do wódki dodajemy węgiel i dobrze mieszamy. Można odstawić na kilka godzin, a potem odcedzić, jeśli na dnie będzie osad.

Czarną wódkę, rum, gin czy tequilę możemy wykorzystać w drinkach, przygotowując czarne wersje ulubionych napojów. Kilka pomysłów znajdziesz tutaj: Modliszka – drink z czarnej wódki oraz drinki na Halloween.