Karnawał przed nami, więc temat na topie: jak wybrać zestaw barmański, jakie akcesoria będą często potrzebne, a które nie są tak niezbędne?

W sklepach internetowych można natknąć się na wiele rożnych zestawów barmańskich – jedne są trzyczęściowe, inne ośmioczęściowe albo i z jeszcze większą liczbą elementów. Z mojego doświadczenia wynika, że żeby robić drinki w domu wcale nie potrzeba aż tak wielu elementów. Wystarczy kilka najważniejszych, a w zestawach niekiedy poszczególne elementy dobrane są w dość dziwny sposób.

Zestaw barmański – co na pewno Ci się przyda?

Po pierwsze – shaker. Te na szczęście są we wszystkich zestawach :) Shaker możesz kupić dwojakiego rodzaju – ze szklanicą barmańską, czyli dwuczęściowy, nazywany bostońskim (na zdjęciu po prawej) albo shaker trzyczęściowy.

Który shaker wybrać? No cóż, to zależy od preferencji. Ja mam oba i używam częściej trzyczęściowego, bo wydaje mi się wygodniejszy. Jak chcesz miksować drinki w domu, to też Ci taki polecam. Ale jak zrobisz drinka w shakerze z wbudowanym sitkiem (na zdjęciu po lewej) i zobaczy to jakiś barman to powie Ci, że jesteś totalnym amatorem i żebyś się schował ;) I że w ogóle wstyd używać takiego shakera.

Po drugie – miarka. Nie wiem dlaczego nie ma jej w zestawach, ale warto szukać takiego zestawu, w którym miarka będzie. Chociaż bez niej oczywiście też się da robić drinki, bo miarkę można zastąpić kieliszkiem.

Po trzecie – muddler. W sklepach internetowych często spotykam się z nazwą tłuczek barowy albo ugniatacz. Przy mojito będzie niezastąpiony, więc warto na niego zwrócić uwagę.

Po czwarte – sitko barowe, jeśli wybrałeś shaker dwuczęściowy. Jeśli trzyczęściowy – sitko nie będzie konieczne.

Zestaw barmański – co nie jest tak konieczne?

W zestawach barmańskich jest wiele gadżetów, bez których można się obejść, albo które i tak mamy w domu. Na przykład ten zestaw ze zdjęcia powyżej ma wiadro do lodu i szczypce, też przydatne do nakładania kostek lodu, nożyk do cytrusów i otwieracz do butelek. To, co z powyższego zestawu jeszcze może się przydać to łyżka barmańska (używana np. do mieszania drinków, których się nie wstrząsa w shakerze tylko miesza) – ale łyżkę barmańską można zastąpić zwykłą, nie musi jej być w zestawie.

Co kupić – zestaw czy pojedyncze akcesoria?

Wiele zależy od tego, czy potrzebujesz akcesoriów barmańskich dla siebie czy na prezent. Jeśli prezent – to wiadomo, że zestaw będzie się lepiej prezentował. Dla siebie kupiłabym raczej pojedynczo te akcesoria, które są najczęściej używane zamiast kupować zestaw.

Zestaw prezentowy w eleganckim pudełku

W moim sklepie 2drink.pl można zamówić dwa rodzaje zestawów barmańskich, które są zapakowane w eleganckie pudełko i są to jednocześnie zestawy prezentowe. Znajdują się w nich wyłącznie takie akcesoria, które faktycznie przydadzą się do robienia drinków, czyli shaker, miarka, muddler, a także sitko (jeśli nie jest wbudowane w shaker) oraz nalewak do warstwowych shotów.

Dodatkowo zestawy są przewiązane wstążką, więc wyglądają naprawdę ładnie.

Zobacz: zestaw prezentowy z shakerem dwuczęściowym – 135 zł

zestaw prezentowy z shakerem trzyczęściowym – 120 zł.