Jak wybrać zestaw barmański, jakie akcesoria będą często potrzebne, a które nie są tak niezbędne? Zapraszam do zapoznania się z moim poradnikiem. Najpierw omawiam poszczególne elementy zestawów do drinków, a potem podaję konkretne przykłady zestawów barmańskich, które możecie nabyć od ręki w moim sklepie.

W sklepach internetowych można natknąć się na wiele rożnych zestawów barmańskich – jedne są trzyczęściowe, inne ośmioczęściowe albo i z jeszcze większą liczbą elementów. Z mojego doświadczenia wynika, że żeby robić drinki w domu wcale nie potrzeba aż tak wielu elementów. Wystarczy kilka najważniejszych, a w różnych zestawach dostępnych w internecie poszczególne elementy dobrane są w dość dziwny sposób.

Zestaw barmański – co na pewno Ci się przyda?

Po pierwsze – shaker. Te na szczęście są we wszystkich zestawach :) Shaker możesz kupić dwojakiego rodzaju – ze szklanicą barmańską, czyli dwuczęściowy, nazywany bostońskim (na zdjęciu po prawej) albo shaker trzyczęściowy.

Który shaker wybrać? No cóż, to zależy od preferencji. Ja mam oba i używam częściej trzyczęściowego, bo wydaje mi się wygodniejszy. Jak chcesz miksować drinki w domu, to też Ci taki polecam. Ale jak zrobisz drinka w shakerze z wbudowanym sitkiem (na zdjęciu po lewej) i zobaczy to jakiś barman to powie Ci, że jesteś totalnym amatorem i żebyś się schował ;) I że w ogóle wstyd używać takiego shakera ;)

Po drugie – miarka. Nie wiem dlaczego często nie ma jej w różnych zestawach (albo jest w jakimś rzadziej używanym rozmiarze 30 ml), ale warto szukać takiego zestawu, w którym będzie miarka 50/25 ml. Służy ona do precyzyjnego odmierzania ilości alkoholu, co naprawdę jest bardzo przydatne przy robieniu większości przepisów. Chociaż bez miarki oczywiście też się da robić drinki, bo miarkę można zastąpić kieliszkiem.

Po trzecie – muddler. W sklepach internetowych często spotykam się z nazwą tłuczek barowy albo ugniatacz. Służy do rozgniatania np. owoców w shakerze czy szklance. Przy mojito będzie niezastąpiony, więc warto na niego zwrócić uwagę.

Po czwarte – sitko barowe, jeśli wybrałeś shaker dwuczęściowy. Służy ono do odcedzania lodu z drinka (rozpuszczający się lód z czasem zmieniałby smak drinka). Jeśli wybrałeś shaker trzyczęściowy sitko nie będzie konieczne, bo jest ono wbudowane w shaker.

Po piąte – łyżka barmańska, używana np. do mieszania drinków, których się nie wstrząsa w shakerze tylko miesza. Oprócz tego, jeżeli ma spiralną rączkę, używamy jej do przygotowania drinków warstwowych. Należy jednak powiedzieć, że przy odrobinie wprawy łyżkę barmańską można spokojnie zastąpić zwykłą, nie musi jej więc koniecznie być w zestawie.

Po szóste – książka z przepisami. Wiadomo, że dzisiaj wszystko znajdziemy w necie, ale korzystanie ze smartfona czy tabletu w kuchni, gdzie leje się alkohol, soki i syropy, bywa ryzykowne dla tych elektronicznych urządzeń ;) Dlatego też fajnie mieć w zestawie książkę z przepisami – ja swoją „Proste drinki” przygotowałam tak, że zalanie jej niestraszne, można więc bezpiecznie korzystać z niej w kuchni. „Proste drinki” zawiera przepisy ze zdjęciami, jakich nie znajdziesz nigdzie indziej! Książka zawiera 103 przepisy na drinki, w tym:

  • 17 klasyków, podawanych w barach na całym świecie,
  • 43 proste drinki z wódki,
  • drinki z rumu, ginu, tequili, blue curacao oraz Malibu.

„Proste shoty” –  druga z książek, tym razem wypełniona po brzegi przepisami na shoty, które bez problemu wykona każdy amator. Znajdują się tutaj zarówno shoty mocne i delikatne, słodkie i kwaskowate, owocowe i deserowe, zatem każdy znajdzie coś dla siebie. Zwłaszcza, że składniki potrzebne do ich przyrządzenia łatwo znajdziesz w supermarkecie.

  • 100 przepisów na shoty, które będą hitem każdej imprezy,
  • forma wachlarza kart z przepisami – karty są zafoliowane, więc nie musisz martwić się o ich zalanie,
  • idealny pomysł na prezent dla miłośnika samodzielnie przygotowanych drinków.

„Drinki świata” – książka z przepisami na najpopularniejsze drinki z barów na całym świecie. Znajdziesz w niej 100 przepisów

  • 66 przepisów na klasyki, znane z barów;
  • 34 nasze wariacje na ich temat.

Zestaw barmański – co nie jest tak konieczne?

W zestawach barmańskich są także czasem obecne akcesoria, które mogą być potrzebne do robienia konkretnych drinków lub po prostu pomogą nam w przygotowywaniu drinków, ale nie są absolutnie niezbędne gdy kupujemy swój pierwszy zestaw barmański:

  • nalewak do butelek metalowy – ułatwia nalewanie alkoholu z butelek, dzięki czemu łatwiej przygotujemy warstwowe drinki. Będzie nam też wygodniej odmierzać dokładne ilości jakiegoś alkoholu;
  • sitko do soku z cytrusów – pozwala na dokładne odcedzenie, odfiltrowanie kawałków owoców, miąższu, tak aby do szklanki trafił czyściutki drink;;

lub też takie, które raczej i tak mamy w domu (w takiej czy innej formie):

Co kupić – zestaw czy pojedyncze akcesoria?

Wiele zależy od tego, czy potrzebujesz akcesoriów barmańskich dla siebie czy na prezent. Jeśli prezent – to wiadomo, że zestaw będzie się lepiej prezentował.

Dla siebie kupiłabym raczej pojedynczo te akcesoria, które są najczęściej używane, a których mi brakuje, zamiast kupować zestaw. Z drugiej strony wiadomo, że zestawy z reguły są tańsze, więc może się okazać, że jeżeli potrzebujemy kilku akcesoriów barmańskich, to taniej będzie kupić je w zestawie, niż pojedynczo.

Zestawy prezentowe

Jeżeli szukasz zestawu na prezent, mam dla Ciebie trzy propozycje zestawów pakowanych w elegancką tubę prezentową.

Zestaw barmański, zestaw prezentowy Manhattan – 5 elementów – znajdują się w nim shaker trzyczęściowy, z wbudowanym sitkiem, muddler do ugniatania owoców (niezbędny do wykonania mojito), miarka barmańska dwustronna (25-50 ml), łyżka barmańska o długości 28 cm, książka z przepisami „Proste drinki”;

Zestaw barmański, zestaw prezentowy Boston – 6 elementów – to zestaw taki sam jak wyżej, tylko zamiast shakera trzyczęściowego znajduje się w nim shaker bostoński (kubek + szklanica) oraz sitko barmańskie.

Zestaw barmański, zestaw prezentowy Havana – 11 elementów – jak to się mówi „full wypas” ;) – znajdują się w nim shaker bostoński ze szklanicą, sitko do shakera bostońskiego, muddler ze stali nierdzewnej, miarka dwustronna 25/50 ml i 20/40 ml, sitko do soku z cytrusów, nalewaki metalowe (3 szt.), łyżka barmańska, książka z przepisami „Proste drinki”.