Kupić dobrą herbatę jest całkiem łatwo, pod warunkiem, że wiemy czego szukamy i wiemy gdzie się wybrać. Tam, gdzie sprzedają dobrą herbatę, zadają na ogół tez dużo pytań.

Niedługo minie rok od mojego ślubu, a jeszcze nie wypiliśmy wszystkich herbat, które dostaliśmy w prezentach ślubnych zamiast kwiatów. Dzięki naszym gościom miałam okazję spróbować bardzo wielu nowych smaków – nie tylko herbat liściastych z herbaciarni, ale też herbat paczkowanych, np. Twinnings. Muszę powiedzieć, że do dobrego łatwo jest się przyzwyczaić. To, że przez kilka ostatnich miesięcy nie piję w ogóle herbaty ekspresowej sprawiło, że znowu przestała mi taka herbata smakować. Co zrobić, trzeba będzie wrócić do kupowania herbat w dobrych sklepach z herbatą ;)

Takich sklepów jest całkiem sporo – i w dużych miastach, i w mniejszych. Najczęściej w galeriach handlowych można znaleźć sklep albo chociaż wyspę z herbatami. Plusem kupowania w tych miejscach jest na pewno fakt, że zwykle są tam herbaty dobrej jakości (im większy sklep tym większe prawdopodobieństwo, że ma dużo klientów, a więc herbaty nie leżą i nie wietrzeją tylko sprzedają się i są na bieżąco uzupełniane). Ale jest też drugi plus – sprzedawcy, którzy doskonale wiedzą, co sprzedają, często pasjonaci. Z pewnością nie wszędzie, ale często trafisz w takich sklepach na osoby, które znają się świetnie na herbatach i które będą zadawały Ci mnóstwo pytań, żeby wybrać dla Ciebie odpowiednią herbatę.

5 pytań, jakie zada Ci sprzedawca herbaty

1. Czarna, zielona, czerwona, owocowa?

To pierwsze, co sprzedawca będzie chciał ustalić – po jaką herbatę przyszedłeś. Być może nie wiesz, czym różnią się one od siebie i odpowiesz po prostu „dobrą”. Wtedy najczęściej sprzedawca pokaże Ci to, co zwykle pijają Polacy, czyli czarną herbatę.

2. Smakowa czy naturalna?

To kolejna ważna rzecz. Czy chcesz kupić naturalną herbatę bez dodatków czy może szukasz czegoś aromatyzowanego lub z dodatkiem owoców, płatków kwiatów, trawy cytrynowej? Niezależnie od tego, czy szukasz czarnej, zielonej, czerwonej herbaty, prawdopodobnie każdą z nich będziesz mógł kupić zarówno w wersji klasycznej, bez dodatków smakowych, jak i w wersji smakowej.

 

3. Jeśli wybierzesz klasyczną – delikatniejsza czy mocniejsza?

W niektórych sklepach specjalistycznych z herbatą masz wybór spośród kilkuset rodzajów herbat. A to oznacza, że nie kończy się na decyzji czy czarna czy zielona, z dodatkami czy bez. Bo na przykład jeśli chodzi o czarną klasyczną herbatę, możesz kupić herbatę delikatniejszą w smaku (np. Darjeeling zwykle będzie delikatniejszy) lub mocniejszą (np. Assam). Możesz też zdecydować z jakiego kraju herbatę chcesz kupić – to pytanie często pada jeśli kupujesz herbatę zieloną. Chińska zielona herbata ma nieco łagodniejszy smak (choć to nie reguła), a japońska zielona herbata będzie miała często to, co ludzie nazywają „rybim posmakiem”.

4. Jeśli wybierasz smakową herbatę – jaki smak preferujesz: owocowy, kwiatowy, deserowy, orzeźwiający?

Kolejna decyzja do podjęcia czeka Cię jeśli będziesz chciał kupić smakową herbatę, np. czarną. Możesz wybrać jakiś smak orzeźwiający (np. z dodatkiem aromatu z grejpfruta), owocowy (np. z kandyzowaną papają, ze skórą mandarynki, z żurawiną), kwiatowy (np. z płatkami bławatka czy róży), a nawet deserowy (np. z kawałkami czekolady czy marcepanu).

5. Jaką ilość chcesz kupić?

Najczęściej najmniejsza możliwa ilość herbaty w specjalistycznych sklepach to 50 gramów. To taka mała paczka, która wystarczy na jakieś 8-10 herbat (w zależności jak mocny napar lubisz i ile wsypujesz herbaty na szklankę). Standardowa paczka to 100 gramów – gdy kupujesz herbatę w hipermarkecie (liściastą) to przeważnie jest ona właśnie w paczkach po 100 gramów.

Czego jeszcze możesz dowiedzieć się od sprzedawcy w sklepie z herbatą?

Herbata wymaga odpowiedniego parzenia – zarówno czasu parzenia (zobacz: ile czasu parzyć herbatę), jak i akcesoriów do parzenia. O czas i akcesoria warto zapytać sprzedawcę – powinien wiedzieć jak parzyć konkretny rodzaj herbaty, który właśnie kupiłeś. Warto zapytać go też o dodatki – niektóre herbaty świetnie smakują z konkretnymi dodatkami – na przykład korzenna Masala Chai jest polecana z mlekiem, a do klasycznej czarnej herbaty można dodać konfitury, żeby ją osłodzić.

I jeszcze jedno – czasem w herbaciarniach sprzedawcy mają możliwość rozdawania próbek albo częstują herbatą, która jest gdzieś zaparzona i wystawiona w dzbanku w sklepie. Warto korzystać z takiej degustacji, żeby spróbować nowego smaku.,